Potrzebemy koalicja Wrocławska przeciwko faszyzmowi

This is my first article in Polish.  I usually write in English, but for an exception thought I’d do one translation of a recent article.

Są na pewno osoby we Wrocławiu który robiją bardzo dobra praca antyfaszystowska.

No wiem, nie piszę doskonale po polsku.  Mam nadzieję, że możesz jednak rozumieć.  Teksty będzie na weekend korektowane.

Jestem rozczarowana.  Rok tem stałam przy rynku z koło 200 innych który chciali pokazywać, że wierzyli róznorodność i demockracja są ważne w polsce.  Myślałam, że potem rózne grup osób myślaliby, “Nie może być jeszcze raz, muśimy robić więcej manifestcja w następnym roku”.  Bo wiedzialiśmy słynne przykłady ataków rasistowych we Wrocławiu w tym roku i też niedawny atak na synagogę i CRK; na pewno myślałem, że osoby chcialiby pokazywać opór faszyzom.

Ale nie.  Faszysty maszali w niedziela z przyjaciołmi kibicami i innymi patriotami.  Bez opóru.  Otwarcie rasistowa organizacja NOP była obecna.  Tłum skandowali “Polska dla Polaków!”  Nawet atakali obserwatorom z raketami i fajerwerkami.  Jasne, że nie tylko chciali zastraszać antyfaszystowom, ale też osobom na średniu we Wrocławiu.

Rasizm, fetysz lidera faszystowskiego, no oczywyście.

Tolerancyjna, otwarta Wrocław?  Żartujesz.

No, nawet kiedy są dużo osób we Wrocławiu który są tolerancyjna, nie chiali przeciwstawiać się osobom który chcą Wrocław która jest bez Żydów, LGBT i osób z skórą kolorową.

Podczas rasizm jest problem we Wrocław codzenie dla osób który mają skórą z kolorem, nie myślę, że średnie osoby we Wrocławiu są wściekłe i aktywne rasisty.  Jestem przekoany, że osoby we Wrocławiu w ogóle nie lubiją NOP i są też dużo osób który są zadowolone kiedy mogą pić kawę fairtradeową i lubiją “tolerancja międzykulturowa”.  Oni brakują methody jak przeciwstawić faszyzom.

Bo faszysty.  Jest teraz nowa “narodowy ruch antydemokracyjny”.  Juz w ostatnim miesącu we Wrocławiu była eskalacja nienawistnej przemocy, i jw niedziela był atak na skłat Wagenburga, i jedna osoba była hospitalizowana.

Co robimy?  Czekamy na akcję Rafała Dutkiewiczego?  Czekamy na policję?

Na “Forum Wrocławskim antydiskryminacyjnim” w Falanterze różne aktywisty mowali o mieście Wrocławskim, które mowi, że jesteśmy “międzykulturowe” i robią różne wystawy, ale miasto jest jednak beznadziejne przeciwstawić osobom który nie chcą międzykulturowość, nie mogą bronić demokrację.  Policja nie regestrować przemocy nienawistni (więc jest ważne, że powiedz Sukurs kiedy doświadasz coś).  Innymi słowy, nie możemy czekać na państwo.

Potrzebujemy Koalacja Wrocławska przeciwko faszyzmowi, gdzie NGO (bo są dużo które robiją świetnie praca) i też indywidualny i organisacji religne.  Kiedy wiedze się sytuacji na świecie wiedze się, że społeczeństwo obywatelski jest bardzo mocniej, kiedy organisacji i osoby pracują razem.

Powiedziałem na Forum, że byłby dobry pomysł kiedy mialibyśmy koalicję antyfaszystowskim we Wrocławiu i ktoś powiedział mi, “Jest Koalicja w Warszawie i mają konflikty”.  No, na pewno.  Są zawsze konflikty w koalicajach.  Jednak wiem, że koalicji są efektywne przeciwko faszyzmowi, jak przykład w Dreżniu lub w Angli (przeciwko EDL).  Koalicji działają kiedy osoby pracują razem na dzielone cely.

Tu mowię coś kontrowersego.  Z dużo ostrózności mowię, że słuchałam od dużo osób który pracują z NGO w polsce, że NGO w polsce nie chcą pracować razem.  Napewno są przekłady kiedy pracują razem (Futbol przeciwko rasizmowi od Rita Baum, CRK, Wagenburgu i Domu Pokojego, też Nomada i Falanster robili ten Forum) ale dużo razy słucałem to samo, że sektor NGO w polsce jest mały i jest konkurencja na pienądze i NGO nawet nie powiedziają o projektach który robiją.  Każdy robi je pracę.  Też słuchałem, że osoby który pracują z NGO nie są otwarcie o pomysłach na projekty bo boją się, że inne orginacji będą używać  ich pomysły; to jest też moje doświadczenie (i nie, nie robię zemstrę przez ten artykuł).

Nie jestem tak arogancki (jestem arogancki, ale nie tak dużo) aby myśliał, że wszystko w polsce jest strasznie i osoby tu muszą robić co robi się w zachodniu.  Myśly się (też kiedy wiem, że wszystcy osoby w polsce nie są to samo), że osoby w polsce mogą być bardzo czepłe i otwarte.  Też myśle się, że kapitalizm uczy nas, że muśimy konkurować; nie możemy pomagować naszym konkurentom.

Też słuchałem od kilków osób z Wrocławia, że osoby który pracują na NGO we Wrocławiu są zaściankowe.  Słuchałem skargi o intelektualistach lewicowskiem też są zaściankowe.  Nie myślę, że aktywisty i intelektualisty są niemiłe lub nietowarzyski.  Znam osoby który są bardzo otwarcie.  Myśle się jednak, że osoby są otwarcie kiedy ma się konekcję do kogo który znają, ale nie do osób który nie znają.  I inny temat, na Forum Wrocławskim antydyskriminacjim rozmawliśmy o migrantach i Romach ale oni nie byli na Forum.  Też nie wszyscy migrantów mowiją po polski; znam osoby który byliby na Forum, ale nie mowiją dobrze po polsku, więc nie byli.  Oczywyście, taka sytuacja nie jest tylko na świecie NGO lub we Wrocławiu.

Nie złe zrozumiesz mi, że piszę artykuł aby powiedziała, że “NGO we Wrocławiu są strasznie”.  Chciałbym po prostu rozumieć, dlatego nie ma połuczonej kampani przeciwko faszyzm we Wrocławiu.  Wiem, że krytyka nie jest zawsze otwarcie mowiła w Polsce 🙂

Jest koalicja antyfaszystowska w Warszawie

Wiem, że są możliwośći na konflikty kiedy byłaby koalicja.  Jak przykład, nabieram coraj bardziej podejrzeń o patriotyzmu (myślę, patriotyzm może być drzwi do nacjionalizmu).  Też wiem, że niestety dużo osób mają uprzedenie o anarchistach.  Wiem, że mogą być konflikty w koalicji i wiem, że musielibyśmy robić (nie lubię słowo) kompromisy.

Kompromisy to trudny temat w Polsce, nie?  W życziu politycznym nie robi się kompromisy.  Jest jedno prawo.  Wiem, że PiS (ich dział we Wrocławiu maszerali z faszyztami w Warszawie) radykalowali życie polityczne w Polsce.  Może być, że Polska ma nowoczesną demokrację i więc decydowanie konsensualne może jeszcze rozwijać.

Jednak, może być lepiej, i potencjałne polepszenia są ogromne.  Jestem przekonana, że są dużo osób we Wrocławiu który boją się o NOP ale nie wiedzą co mogą robić.  Czytałam lub słuchałem, że osoby czekają na Rafał Dutkiewicz, lub obwiniają Falanster, że nie organisowali manifestacja.  Wszystcy mogą robić coś, ale nie zawsze wiedzą co, i jak.  Więc możliwość byliby, że koncentracujemy na

Meldowanie zbronia nienawiści
Polepszenie między policją i państwa
Rozwijać odwaga cywilna
Demonstrował, że większość jest tolerancyjna
Kampania przeciwko nietolerancjej

Najpierz możemy robić marsz na rynku dla wszytkich, który chcą pokażywać Wrocław musze być tolerancjyna i nie ma miejśca na zbrodna nienawiści.

Powinniśmy robić koalacja Wrocławska przeciwko faszyzmowi/zbroniu nienawiśiemu, organizacji, indywidualne osoby, kościely i różne mniejszości.  Powinniśmy robić co chcemy od polytików: otwartość i zaufanie, konsenualne decydowanie.

Nie mam wielkiego planu.  Nie wiem bardzo dużo o pracy która robisz.  Wiem tylko, że bylibyśmy bardzo lepiej, kiedy “normalne” osoby wiedzialiby, co i mogą robić, i gdzie, i z kim możieliby rozmawiać.

Mam nadzieję, że następnego 11. listopada będzie coś innego.

Advertisements

One comment on “Potrzebemy koalicja Wrocławska przeciwko faszyzmowi

  1. […] I wrote this article “Potzebujemy koalicję wrocławską przeciwko faszyzmowi”  in Polish.  Would someone be so kind as to proof-read it?  I wish to pass it onto to […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s